رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: توسعه زنجیره پایین دستی فولاد با هدف افزایش ارزش افزوده در دستور کار ایمیدرو است و برنامه آن به زودی اعلام می شود.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایمیدرو، وجیه اله جعفری امروز در یک کنفرانس معدنی اظهار داشت: تقویت زنجیره پایین دستی این صنعت به عنوان بخش پیشران، با هدف حفظ حوزه بالادستی فولاد انجام می شود.
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت تصریح کرد: آنچه که ایمیدرو به همراه وزارت صنعت معدن و تجارت در حال انجام آن است، نگاه یکپارچه از “معدن تا صنعت” است.
به گفته جعفری در همین راستا در حال ایجاد افزایش ارتباط اجزای مختلف زنجیره فولاد هستیم.

افزایش ظرفیت های تولید در زنجیره

رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره ظرفیت و تولید فولاد در کشور گفت: در حال حاضر بیش از 30 میلیون تن فولاد خام در کشور تولید می شود و ظرفیت این بخش نیز به 40 میلیون تن رسیده است. وی پیش بینی کرد که تا پایان سال جاری 7 میلیون تن به ظرفیت تولید فولاد کشور افزوده شود.
وی همچنین ظرفیت تولید آهن اسفنجی را 36 میلیون تن اعلام کرد و گفت: ظرفیت تولید گندله سنگ آهن 66.7 میلیون و کنسانتره سنگ آهن به 62.7 میلیون تن است.
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه تا سال 2050 ظرفیت جهانی تولید فولاد به 2.6 میلیارد تن می رسد، اظهار داشت: در برنامه ریزی ها و پیش بینی ها باید رویدادها و وقایع جهانی را نیز مد نظر قرار دهیم.
رئیس هیات عامل ایمیدرو در ادامه اقدامات این سازمان در اکتشاف را مورد اشاره قرار داد و گفت: در 30 استان کشور و در 132 پهنه، در حال انجام فعالیت های اکتشافی در 650هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور هستیم.
وی ادامه داد: با توجه به نیاز صنایع کشور به مواد خام، برنامه اکتشاف در عمق و فعال سازی عمیق را اجرایی کنیم. این امر نیازمند دانش به روز و همکاری شرکت های توانمند در این حوزه است.

افزایش ذخایر سنگ آهن

جعفری در عین حال با بیان اینکه میزان ذخایر قطعی سنگ آهن در کشور 2.8 میلیارد تن است، خبر داد: 998 میلیون تن ذخایر جدید سنگ آهن به دست آمده که حاصل فعالیت های اکتشافی سال های اخیر است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین به حوزه زیرساخت اشاره کرد و گفت: توسعه زیرساخت ها در بخش برق، آب، گاز و جاده؛ اهمیت به سزایی در افزایش ظرفیت های تولید دارد و در این چارچوب به تازگی تفاهمنامه ایجاد 10هزار مگاوات ظرفیت جدید تولید برق امضا شده که با مشارکت شرکت های بزرگ و پیشران بخش معدن و صنایع معدنی در حال انعقاد قرارداد است.
جعفری یادآور شد: قطعی برق شرکت های فولادی در تابستان، کشور را با عدم النفع قابل توجهی مواجه کرد.
وی یادآور شد: فاز خط انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی نیز راه اندازی شده و فعال است و فازهای دو تا چهار نیز با مشارکت همین شرکت ها در حال انجام است.
به گفته جعفری، توسعه در بخش جاده و ریلی نیز با همراهی و مشارکت شرکت های فعال در زنجیره معدن و صنایع معدنی در حال انجام است.
وی در بخش دیگری از سخنانش به شفاف سازی در مبادلات فولاد اشاره کرد و گفت: ارایه تمامی محصولات بخش های زنجیره از جمله مواد اولیه در بورس کالا، روشی است که به شفاف سازی تبادلات کمک شایانی می کند.
رئیس هیات عامل ایمیدرو به برنامه جهانی تولید فولاد با کربن صفر اشاره کرد و گفت: حفظ محیط زیست به عنوان یکی از اصول تولید محسوب می شود و امروزه دولت چین با طرح آسمان آبی، این امر را برای شرکت های فولادی خود ابلاغ کرده است.
وی در پایان سخنانش از مدیران و کارشناسان خواست که با در نظر گرفتن نتایج دوره های قبل این رویداد، نسبت به ارایه راهکارهایی برای تقویت زنجیره در بخش بالادست و پایین دست، توسعه زیرساخت ها، محیط زیست و … اقدام کنند.