رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: کشف پریمیوم به عنوان قرارداد بلندمدت، ثبات بهتری به بازارها می‌دهد. چراکه قبل از تولید، مشتریان مشخص می‌شوند و محصول فروش رفته و تولیدکننده نگرانی بابت فروش نخواهد داشت.


به گزارش معدن مدیا به نقل از کالا خبر ، امیر صباغ ضمن بیان این مطلب که شرکت‌ها به جای فروش نقدی در بورس می‌توانند فروش خود را در قالب قراردادهای کشف پریمیوم به صورت بلندمدت انجام دهند، اظهار داشت: این شیوه فروش یک مزیت خوب برای تولیدکننده است. چراکه با این روش تولیدکنندگان می‌توانند بازار خود را در آینده تضمین و پیش‌بینی کنند.

وی ضمن اشاره به اینکه هر تولیدکننده‌ای می‌تواند اقدام به فروش محصولات خود در قالب فروش نقدی، سلف، معاملات کشف پریمیوم یا در رینگ صادراتی بورس کالا اجرایی کند، بیان کرد: این انتخاب تولیدکننده است که از کدام ابزار بورس کالا برای فروش محصول خود استفاده کند اما قطعا فروش در قالب قراردادهای بلند مدت مزیت‌های بیشتری برای تولیدکنندگان دارد.

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو تصریح داد: ایمیدرو قرار است برای فروش آهن اسفنجی شرکت‌های تابعه از این ابزار استفاده کند البته محصولات دیگری نیز در برنامه فروش به این شیوه قرار دارند؛ در کل کشف پریمیوم ثبات بهتری به بازارها می‌دهد زیرا یک اطمینان خاطر میان خریدار و فروشنده ایجاده می کند.

صباغ در پایان خاطرنشان کرد: معاملات کشف پریمیوم مدت‌ها است که از سوی پالایشی‌ها در حال انجام است و شرکت‌های صنایع معدنی و فلزی به نوعی از این قافله عقب مانده‌اند.

کشف پریمیوم قراردادی است که در بازار فیزیکی بورس کالای ایران معامله می‌شود و به موجب آن، طرفین متعهد می‌شوند که در زمان مشخصی در آینده (تحویل، حمل یا بارگیری) کالا را براساس قیمت نهایی (قیمت مبنا به علاوه مابه التفاوت توافق شده) معامله کنند.