جستجو

به گزارش معدن رسانه و به نقل از فصل تجارت، ابراهیم جمیلی فعال بخش معدن در گفتگویی عنوان کرد: بخش معدن به توجه ویژه و سرمایه گذاری قابل توجه در بخش های اکتشاف، فرآوری و صنایع پایین دستی نیاز دارد. به دلیل ریسک بالای سرمایه گذاری در بخش اکتشاف، این وظیفه دولت هاست که برای فعالیت بیشتر معادن در این بخش سرمایه گذاری کنند. از سوی دیگر باید توجه کرد که هر نوع فعالیت اکتشافی با در نظر گرفتن آخرین روش ها و فناوری دنیا انجام شود. متاسفانه طی سال های اخیر بعضی از معادن در کشور ما به طور سطحی اکتشاف شده درحالیکه بیشتر ذخایر اصلی در عمق معادن قرار دارد و نباید از اکتشاف عمقی معادن ایران هم غافل بود. معادن بزرگی و کوچکی در ایران داریم که به دلیل کمبود سرمایه معدن داران یا به طور کامل اکتشاف نشده یا از نظر اصول فنی دچار مشکل است. در شرایط کنونی این انتظار از دولت وجود دارد که از معادن کوچک نسبت به معادن بزرگ حقوق کمتری دریافت کند تا این معادن بتوانند به فعالیت ادامه دهند.
خوشبختانه وزارت صمت حرکتی را برای سروسامان دادن خوشه ای معادن آغاز کرده که قابل توجه است. بر این اساس معادن کوچک به کارخانجات فرآوری مواد وصل می شوند. رونق این معادن علاوه بر توسعه مناطق محروم کشور از کوچ جمعیت به شهرهای بزرگ هم جلوگیری می کند و در توسعه متوازن اقتصادی سهم به سزایی دارد. اکنون عمده مشکل معدن داران در کشور عدم کفایت سرمایه در گردش است که امیدواریم با تدابیر ویژه دولت این سرمایه مورد نیاز تامین شود. نباید گذاشت هیچ معدنی از فعالیت دست بکشد و به اصطلاح متروکه شود.
رشد هرچه بیشتر معادن به تقاضای ماشین آلات معدنی در کشور دامن می زند. مجموعه ای از ماشین آلات مورد نیاز معادن به ناچار از خارج وارد شده و بخشی از تولیدکنندگان داخلی مثل هپکو تامین می شود. اگر محصولات تولیدکنندگان داخلی با عدم استقبال معادن در ایران رو به روست باید علت را برطرف کرده و برای توسعه بازارها تلاش کرد. کیفیت پایین، قیمت بالا یا اشکال در خدمات پس از فروش هر یک به نوبه خود به نارضایتی مشتریان دامن می زند و باید درصدد رفع آن برآمد.
در ضمن شرکت های تولیدکننده داخلی باید به فراتر از مرزهای ایران بیندیشند. کشورهای همسایه ما از جمله عراق و افغانستان در مرحله بازسازی به ماشین آلات راهسازی و معدنی نیاز دارند اما متاسفانه شرکت های ایرانی کمتر در این بازارها حضور دارند.

مطالعه‌ی بیشتر:

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.