جستجو

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: ایران از انقلاب صنعتی چهارم و معدنکاری دیجیتال عقب مانده به طوری که نیاز بوده از نگاه سنتی به معادن خارج شده و رگولاتوری معدن کاری دیجیتال را ایجاد کند.


اسماعیل کیومرثی با اشاره به اینکه معدنکاری نوین و دیجیتال یکی از پایه‌های انقلاب صنعتی چهارم به شمار می رود و با توجه بر وجود اسناد متعدد ترسیم شده در ایران، حوزه معدنکاری دیجیتال، همچنان در صف عقب متغیر های اقتصادی به سر می برد اظهار کرد: قطعا دنیا برای افزایش بهره ‌برداری از ذخایر طبیعی، معدنکاری دیجیتال را انتخاب کرده تا علاوه بر کاهش نیروی انسانی و خطراتش، به حوزه اکتشاف و استخراج سرعت بیشتری ببخشد.
وی ارائه خدمات فین تک ها در بخش معدن کاری دیجیتال کشور را همسو با متغیرهای جهانی ندانست و تصریح کرد: متاسفانه با توجه به وجود ذخایر بسیار معدنی در ایران، اگر حتی امروز در این مسیر حرکت و زیرساخت‌های آن را تامین کرد، ۱۰ سال آینده می توان در جایگاهی ایستاد که امروز شرکت‌های بزرگ معدنی دنیا در آن قرار دارند.
کیومرثی با مد نظر قرار دادن آمارهای جهانی تاکید کرد: پیش بینی شده که حجم بازار معدنکاری دیجیتال از حدود ۹۳۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ به بیش از ۲۳هزار میلیون دلار در سال ۲۰۲۷ برسد و این نشان می‌دهد که اکتشاف، استخراج و فرآوری به‌عنوان ۳ رکن اساسی در بخش معدن به‌شمار می‌روند و هر کدام از این بخش‌ها وابستگی زیادی به فناوری اطلاعات و ارتباطات دارند.
وی معتقد است: بخش معدن در دنیا با استفاده از فناوری و ایده های نوآورانه به سوی کاهش خطرات و افزایش سرعت معدنکاری رفته است بنابراین نیاز بوده تا در ایران نیز زیرساخت های این مهم ایجاد و عقب ماندگی ها جبران شود.
عضو اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه تنها ۵ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان کشور در حوزه معدن فعالند گفت: مطابق اعلام معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، بیش از ۸۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور وجود دارد که فقط ۴۵۰ مورد آنها (حدود پنج درصد) ‌ معدنی یا مرتبط با حوزه زنجیره معدن و صنایع معدنی هستند؛ به طوری که با وجود منابع متعدد، از آن بهره برداری نمی شود و همچنان نگاه سنتی به معدن و کار در آن حاکمیت دارد.
کیومرثی ادامه داد: بر اساس همین آمارها، تنها ۳۶ شرکت دانش بنیان در حوزه مس،۴۴ شرکت در زنجیره اکتشافات و استخراج، ۱۵ شرکت نیز در زنجیره سرب و روی فعالیت خود را ثبت و به ارائه ایده مشغولند.
وی با تاکید بر تلاش هوشمندانه برای سربلندی ایران، شکستن این نگاه سنتی و به ثمر رساندن ایده‌های خام را از الزامات خروج معدن از شرایط کنونی دانست گفت: عناصر نادر خاکی، استراتژیک و از اولویت های وزارت صمت و ایمیدرو به شمار می رود بنابراین باید علاوه بر شناسایی نوآوران و فناوران بخش معدن و صنایع معدنی، فرصتی را برای آنها ایجاد کرد تا ایده هایشان به سمت بومی سازی هدایت و تجاری سازی شود.

منبع: ایسنا

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.