وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: رشد بخش صنعت در فصل پاییز, ۱۱.۶ درصد بود که رشد بسیار مطلوبی است.


سیدرضا فاطمی امین در حاشیه جلسه هیات دولت اظهارداشت: براساس آمار بانک مرکزی میانگین رشد بخش صنعت در دولت یازدهم و دوازدهم ۲ درصد بوده که در دولت سیزدهم این میانگین ۶.۸ درصد ثبت شد، یعنی بیش از سه برابر میانگین در دولت‌های قبل رشد تولید وجود داشته است.
وی گفت این آمار نشان می دهد بخش صنعت هم به تنهایی رشد بالایی داشته و هم در رشد کل اقتصاد کشور سهم قابل توجهی داشته و رتبه نخست را در رشد اقتصادی کل کشور به خود اختصاص داده است.
فاطمی امین با بیان اینکه کل رشد اقتصادی کشور در نه ماهه امسال ۳.۷ درصد ثبت شده است، افزود: بیشترین سهم رشد را بخش صنعت به خود اختصاص داده، یعنی یک و یک دهم از سه و هفت دهم مربوط به بخش صنعت است که سهم بسیار بالایی است.
وی تصریح کرد: در گزارش اخیر بانک مرکزی بخش صنعت در ۹ ماهه امسال رشد ۸ درصدی داشته است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته در این بخش رشد سه و سه دهم درصدی ثبت شده بود که نشان دهنده رشد قابل توجهی است.
فاطمی امین خاطرنشان کرد: در بخش معدن نیز در نه ماهه امسال رشد اقتصادی, ۲.۹ درصد بوده در صویت که در نه ماهه سال قبل رشد این بخش منهای یک درصد بوده است، بنابراین در این بخش هم رشد قابل توجهی را شاهد هستیم.
وزیر صمت با بیان اینکه در پاییز امسال بیش از ۲۸ درصد در بخش سرمایه گذاری رشد داشته ایم، گفت: در نه ماهه امسال نیز بخش صنعت ماشین آلات ۱۹.۷ درصد رشد سرمایه گذاری را تجربه کرده است.
فاطمی امین ادامه داد: اشتغال در همه صنایع کشور به بیش از ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسید که رشد بسیار مطلوب و روند فزاینده در مقایسه با سال‌های گذشته است.
وی بیان کرد: در حوزه دانش بنیان کار بسیار متنوعی انجام و توافقات خوبی با معاونت علمی ریاست جمهوری امضا شده است، ضمن ایکه در هفته جاری توافق نامه‌ای به ارزش بیش از ۴ هزار میلیارد تومان با این معاونت امضا شد.
فاطمی امین اظهارداشت: ساخت داخل بیش از ۳۴ هزار قطعه در صنایع سنگین از جمله فولاد به شرکت‌های دانش بنیان عرضه شده است، ضمن اینکه در اقدامی جدید، ۲۹ شرکت را که هر شراکت شامل یک شرکت پیشران، خریدار و شرکت‌های دانش بنیان و دو یا چند دانشگاه است، برای ساخت محصولات مورد نیاز کشور آغاز کردیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در مجموع امسال در بخش تولید، دانش بنیان و اشتغال عملکرد مطلوبی را در بخش صنعت شاهد هستیم و امیدواریم این روند رشد با شتاب بیشتری تداوم داشته باشد.

منبع: فولادبان