یک دانشیار گروه زمین‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان گفت: انسان به تنهایی قادر به بهبود شرایط معدن‌کاری نخواهد بود، اما سیستم‌های ماشینی می‌توانند در تعمیر، نگه‌داری و جایگزینی سیستم‌ها و تجهیزات معدنی به سرعت تصمیم‌گیری و عمل کنند.


علی‌خان نصراصفهانی با اشاره به نقش فناوری‌های نوین در تسهیل فرایند معدن‌کاری، اظهار کرد: درحال‌حاضر اگر به فرآیند معدن‌کاری نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که چالش‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف این صنعت وجود دارد.
وی افزود: با توجه به این مسئله بشر همواره به دنبال یافتن راه‌های بهتری است که به کمک آن بتواند عملکرد خود را در حوزه معدن‌کاری با استفاده از حجم عظیمی از داده‌ها بهبود بخشد.
این دانشیار گروه زمین‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان، ادامه داد: با این وجود انسان توانایی استفاده و پردازش همزمان داده‌های عظیم را ندارد، اما سیستم‌های ماشینی می‌تواند این امکان را برای بشر فراهم کند.
وی در همین رابطه تصریح کرد: علاوه بر این مسئله می‌توان با استفاده از سیستم‌های مدیریت هوشمند، هزینه‌های بالای نگهداری تجهیزات، خرابی و جایگزینی وسایل مورد نیاز را کاهش داد.
وی تاکید کرد: تمام این مسائل در کنار یکدیگر به بشر کمک می‌کند که در حوزه استخراج مواد معدنی از نظر مالی، حجمی و سایر مباحث حائز اهمیت به کیفیت بسیار بهتری دست یابد.
نصراصفهانی با اشاره به اهمیت استفاده از فناوری‌های نوین گفت: انسان به تنهایی قادر به بهبود شرایط معدن‌کاری نخواهد بود، اما سیستم‌های ماشینی می‌توانند در تعمیر، نگه‌داری و جایگزینی سیستم‌ها و تجهیزات معدنی به سرعت تصمیم‌گیری و عمل کنند.
وی افزود: تحول دیجیتالی که به واسطه اینترنت اشیا، داده‌های بزرگ، ماشین‌های قدرتمند و هوش‌مصنوعی ایجاد می‌شود، می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.

منبع: دنیای معدن