شاخص قیمت کبالت تا آوریل 2023 به زیر 26000 دلار در هر تن رسید که پایین‌ترین سطح از سال 2019 است. در واقع، در حالی که تقاضای کبالت تا حد زیادی ثابت است، افزایش قابل توجهی در عرضه وجود داشته است. تحلیلگران انتظار دارند که عرضه کبالت تصفیه شده، که اغلب در باتری های قابل شارژ استفاده می شود، تا سال 2023 با 8 درصد افزایش به 205000 تن افزایش یابد. این رقم می تواند تا سال 2024 به حدود 225000 تن برسد، واقعیتی که به کاهش شدید قیمت کبالت کمک می کند. اگرچه بسیاری موافق افزایش تقاضا هستند، اما نگرانی ها در مورد این مازاد عرضه کبالت باعث افزایش فشار قیمت برای سال جاری و سال آینده می شود.
کبالت جزء حیاتی باتری خودروهای الکتریکی است. بنابراین، کاهش هزینه‌های کبالت خبر خوبی برای شرکت‌هایی است که خودروهای الکتریکی تولید می‌کنند.
استخراج کبالت تا حدودی خطرناک است، همچنین این واقعیت وجود دارد که فرآیند استخراج در صورت عدم انجام صحیح می تواند اثرات منفی جدی بر محیط زیست داشته باشد.
با وجود این معایب، کبالت برای تولید خودروهای الکتریکی ضروری است، زیرا عملکرد و برد باتری را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد. محققان به بررسی سایر فلزات باتری نیکل، منگنز و آهن به عنوان جایگزین های بالقوه کبالت ادامه می دهند. این فلزات در دسترس‌تر و ارزان‌تر از کبالت هستند و معمولاً در باتری‌ها نیز استفاده می‌شوند. با وجود این، به دلیل چگالی انرژی کمتر، ممکن است در باتری های EV به خوبی عمل نکنند.
با این وجود، عرضه محدود کبالت و افزایش تقاضا برای وسایل نقلیه الکتریکی و ذخیره باتری باید قیمت کبالت را حتی بیشتر کند.

منبع: ایفنا