معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بخشنامه جامع معدن پس از اصلاح مقررات و ایرادات وارده، آماده ابلاغ است.


رضا محتشمی پور امروز دوشنبه در همایش نکوداشت روز ملی معدن در محل نمایشگاه بین المللی تهران اظهارداشت: بخش معدن توسعه دهنده سایر بخش‌های اقتصادی است.
وی گفت: روز معدن در سال‌های گذشته به دلیل اینکه در حاشیه و زیر سایه بخش صنعت قرار گرفته بود، کمرنگ شده بود و نامگذاری یک روز به روز معدن فرصتی است تا بیشتر به فرصت ها و مزیت‌های این بخش بپردازیم.
محتشمی پور خاطرنشان کرد: هنوز راه زیادی مانده تا بخش معدن بتواند نقش خود را در اقتصاد ملی ایفا کند، ضمن اینکه قانونگذاری بخش معدن در سال‌های گذشته در حال ورود به یک بحران بود اما مدیریت شد و هر کجا احساس نیاز کردیم، قانونگذاران به کمک ما شتافتند.
معاون وزارت صمت یادآور شد: سال گذشته تلاش شد تا برخی زیرساخت‌ها به خصوص اطلاعات موجود و برخی مقررات اصلاح شود.
وی اضافه کرد: پارسال با کمک فعالان معدنی تلاش کردیم تا برخی مقررات موجود را اصلاح کنیم که در این زمینه بازخوردهای لازم را دریافت کردیم و ایرادات اصلاح شد و امروز بخشنامه جامع معدن آماده ابلاغ است.
محتشمی‌پور اظهارداشت: معدن‌کاری حرفه ای تر، ارائه صلاحیت های فنی، حرفه ای و مالی و شفافیت اطلاعات، از جمله محورهای اصلی در تنظیم مقررات است.
وی با بیان اینکه بخش اکتشاف در قسمت دولتی خود وزن و اهمیت لازم را پیدا نکرده است، گفت: بخش دولتی عمده انرژی خود را صرف توسعه زیرساخت‌های معدنی کرده و همین مساله سبب شده تا سهم بخش دولت از اکتشاف کاهش یابد، این در حالی است که به ویژه در تولید اطلاعات پایه به دلیل ریسک‌های موجود دولت باید عملکرد قوی تری داشته باشد.

منبع: فولادبان