جستجو

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت:طی افق ۱۴۰۴ استان کرمان بیش از ۳۰ درصد از تولید زنجیره فولاد کشور را به خود اختصاص می‌دهد.


مهدی حسینی نژاد پیش از ظهر امروز ۱۸ بهمن ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به پتانسیل معدنی استان اظهار کرد: براساس تحقیق و مطالعات (عقبه ۵۰ ساله) سیاست گذاری که در حوزه صنعت و معدن صورت گرفت و سندی در راستای آن تدوین شد که اتفاق خوبی رقم خورد.

وی با یادآوری سهم ۴.۱ درصدی استان کرمان در تولید ناخالص کشور گفت: سهم صنعت، معدن و تجارت از تولید ناخالص استان حدود ۵۸ درصد است.

رئیس صنعت، معدن و تجارت استان کرمان تصریح کرد: پتانسیل معدنی هم می تواند باعث رشد شود و هم می‌تواند تبعاتی در بر داشته باشد لذا باید با برنامه حرکت کنیم.

وی با بیان این مطلب که استان کرمان بهشت معادن لقب گرفته است، عنوان کرد: استان حدود ۸ میلیارد تن ذخیر قطعی اثبات شده دارد که ۹۳.۵ درصد آن مربوط به چهار ماده معدنی مس، آهن، زغالسنگ و کرومیت است.

حسینی نژاد بیان کرد: طبق برنامه ریزی در افق ۱۴۰۴ در کشور باید ۵۵ میلیون تن فولاد تولید شود و برای تحقق آن نیاز به تولید ۸۰ میلیون تن کنسانتره دارد و سپس گندله و آهن اسفنجی و در نهایت شمش فولادی تولید می شود. حدود ۴۲ میلیون تن کنسانتره و حدود ۳۰ میلیون تن گندله آن و ۱۱ میلیون تن آهن اسفنجی و ۱۱ میلیون تن از شمش فولادی در داخل استان کرمان باید تولید شود.

رئیس سازمان صمت استان کرمان از تعریف ۱۹ مگا پروژه در استان کرمان خبر داد و گفت: تقریباً می توان گفت که مشابه ۱۵ ذوب آهن اصفهان در کرمان شکل گرفته است که این مگاپروژه ها موتور محرکه هستند.

وی افزود: در قالب این مگا پروژه ها تقریباً از ۴۲ میلیون تن کنسانتره پیش بینی شده حدود ۳۰ میلیون تن آن به تولید رسیده و مابقی آن در سال آینده به تولید می رسد و ۲۲.۵ میلیون تن گندله و هفت میلیون تن آهن اسفنجی و ۵.۶ میلیون تن شمش فولاد نیز به تولید رسیده است.

حسینی نژاد با اشاره به اینکه توسعه پایدار سه رکن اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی دارد، بیان کرد: مگاپروژه ها موتورهای محرکه ای هستند تا صنایع کوچک و متوسط را در استان ایجاد کنیم به طوری که صنایع قطعه سازی، خدمات، دانش بنیان ها با کمک مگا پروژه‌ها ایجاد کنیم و این سبب توسعه و رشد استان می‌شود.

وی با بیان این مطلب که بخشی از قوانین اصلاح شده است، ادامه داد: بخشی از پهنه‌های استان بلوکه شده بود که نیاز به اصلاح قانون برای اصلاح این پهنه ها داریم. لذا تفویض اختیار به استان الزامی است.

حسینی نژاد عنوان کرد: در شورای معادن استان دو سال تبصره پنج ماده ۱۴ را پیش بردیم که از محل آن حدود ۱۳۰ پروژه در زمینه های آبرسانی، برق رسانی، دانش بنیان و … تعریف کردیم اما در سال ۱۴۰۰ اختیار این ماده قانونی از شورای معادن استان ها گرفته شد اما خوشبختانه در برنامه هفتم اختیاراتی به استان ها داده شده است.

وی از اختصاص یک درصد فروش معادن و صنایع معدنی برای جبران خسارات معادن سخن گفت و افزود: در قانون برنامه هفتم ۱.۵ درصد از سود معادن و صنایع معدنی در بخش راه ها دیده شده است.

رئیس سازمان صمت استان کرمان اظهار کرد: ۲۶۰ میلیون مترمکعب کل میزان مصرفی آب صنعت استان تا افق ۱۴۰۴ است و صنایع باید از آب های نامتعارف استفاده کنند بنابراین حدود ۱۱۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز خود را از خلیج فارس و بخشی نیز از محل فاضلاب بخش شهری تامین می کنند.

وی در ادامه اظهار کرد: واحدهای بخش خصوصی در تولید برق سرمایه گذاری کرده اند و واحدهای تولیدی را ترغیب به ایجاد نیروگاه های خورشیدی کنند. صنایع برق تولیدی مازاد خود را به شبکه سراسری تزریق می کنند.

حسینی نژاد با بیان این مطلب که صنایع استان مازاد تولید برق دارند که به شبکه تزریق می کنند، اظهار کرد: تقریبا ۴۰۰۰ مگاوات از ۵ هزار و ۱۶۰ مگاوات برق تولیدی استان توسط واحدهای صنعتی استان تولید می شود اما در زمان پیک مصرف، برق واحدهای تولیدی را قطع می کنند لذا پیشنهاد دادیم که در برنامه هفتم مصوب کنند که برق واحدهایی که برق تولید می کنند قطع نشود.

منبع: ایسنا

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.