جستجو

از آنجایی که معدن هم نیروی کار و هم سرمایه بر است، استفاده موثر از منابع برای بهینه سازی هزینه و برگشت سرمایه حیاتی است. لذا استارت آپها می توانند همزمان با مدیریت معدن هزینه های عملیاتی را کاهش دهد.


رهبران معدن دنیا همواره به دنبال تبدیل چالش‌ها به فرصت هستند و لذا به طور فزاینده ای به دنبال مجموعه‌ای از فناوری‌های پیشرفته مرتبط با هوش مصنوعی هستند. اگرچه تحلیلگران و کارشناسان معتقدند راه حل های مبتنی بر هوش مصنوعی نباید به عنوان جایگزینی برای هوش انسانی باشد بلکه تنها باید به عنوان یک ابزار مورد استفاده قرار بگیرد.

استارت آپ skymineUAV؛ پلتفرم پهباد مستقل برای ارزیابی ذخایر معدن

در راستای تأمین این نیاز بخش معدن، برخی شرکت‌های پیشرو اقدام به راه اندازی برخی استارت آپ های تخصصی در حوزه معدن نموده‌اند که به گفته کارشناسان بهره گیری معادن از این استارت آپ ها می‌تواند گامی در مسیر دست یابی به اهداف معدنکاران جهان باشد.

طبق گزارش سایت تخصصی startus-insights در این حوزه استارت آپ skymineUAV از جمله فناوری‌هایی است که به «ارزیابی ذخایر معدن» کمک می‌کند. در واقع در این گزارش آمده است: مدیریت مؤثر معدن، صنعت را قادر می‌سازد تا به سمت زنجیره‌های تأمین ناب‌تر حرکت کند. به طور سنتی، داده‌های انبار با بازرسی دستی جمع آوری می‌شوند، که کاری زمان بر و تکراری است. با خودکار سازی جمع آوری داده‌ها، در راستای افزایش تقاضا برای ادغام وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین (UAV) در عملیات معدن، استارت آپ‌ها پهپادهایی را برای جمع آوری داده‌های ذخیره سازی مانند تناژ استخراج شده یا ذخایر بافر در عملیات‌های معدنی بزرگ توسعه می‌دهند.

این گزارش همچنین حاکی از این است که استارت آپ skymineUAV در واقع یک پلتفرم پهباد مستقل برای ارزیابی ذخایر معدن ارائه می‌دهد. این پلتفرم داده‌های بار کامیون و مکان انبار را برای خودکار سازی مجموعه‌های داده مانند کانی شناسی، ترکیب و درجه انبار ادغام می‌کند. علاوه بر این، یک جعبه ضد آب و هوا به پهبادها اجازه می‌دهد تا به طور خودکار بر اساس شرایط آب و هوایی پرتاب شوند.

از سوی دیگر در این گزارش آمده است: استارت آپ حل Geosolutions از دیگر فناوری‌های کارآمد در راستای «اکتشاف معدن» است. در واقع ترکیب داده‌های مکانی با لایه‌های مختلف اطلاعات در مکان‌های خاص، کشف ذخایر معدنی غنی را ممکن می‌سازد. علاوه بر این، شناسایی چنین معادنی در اعماق زمین دشوار می‌شود زیرا به داده‌های ژئوفیزیکی بسیار دقیق نیاز دارد. در نهایت، با پیشرفت در قدرت محاسباتی و داده‌های جغرافیایی دیجیتال، الگوریتم‌های ML به شرکت‌های اکتشاف معدن کمک می‌کنند تا ذخایر معدنی را با درجه‌ای از دقت بالاتر شناسایی کنند.

تفسیر آسان مجموعه داده‌های چند متغیره با استارت آپ Solve Geosolutions

استارت آپ استرالیایی Solve Geosolutions نیز نرم افزار میزبان ابری را برای اکتشاف معدن ارائه می‌کند. با کمک تجزیه و تحلیل پیشرفته و الگوریتم‌های ML، مجموعه نرم‌افزاری Solve Labs به تلاش‌های اکتشافی کمک می‌کند. این نرم افزار امکان تفسیر آسان مجموعه داده‌های چند متغیره پیچیده را برای ارائه بینش‌های لازم و همچنین برای بهینه سازی کلی اکتشاف معدن فراهم می‌کند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: Emesent از دیگر استارت آپ های مهم در حوزه معدن است که در واقع نقشه برداری خود مختار را مهیا می‌سازد. به گفته کارشناسان چاه‌های معدن برای غارها و موانع دیگر مانند غیرقابل دسترس بودن بسیار خطرناک هستند. افزایش در نقشه برداری از محورهای معدن به طور مستقیم ایمنی کارگران را بهبود می بخشد. فناوری نقشه برداری پهبادها را برای جمع آوری و ارائه داده‌های محلی سازی در زمان واقعی مجهز می‌کند. استارت آپ‌ها و شرکت‌های نوظهور پهبادها را با فناوری اسکن هوشمند مانند LIDAR برای نقشه برداری معادن زیرزمینی تطبیق می‌دهند.

در حقیقت سازندگان می‌گویند: استارت آپ استرالیایی Emesent یک دستگاه نقشه برداری مستقل برای هواپیماهای بدون سرنشین تولید می‌کند. این استارت آپ Hovermap، یک دستگاه نقشه برداری LIDAR را برای عملیات استخراج زیرزمینی و بالای زمینی ارائه می‌دهد. فناوری محلی سازی و نقشه برداری همزمان (SLAM)، در ترکیب با الگوریتم‌های هوش مصنوعی (AI) و داده‌های LIDAR به پهبادها کمک می‌کند تا در محیط‌های محروم از GPS کار کنند.

استارت آپ Springtech؛ راهکاری برای مدیریت معدن و کاهش هزینه‌های عملیاتی

استارت آپ Springtech از دیگر فناوری‌هایی است که برای مدیریت معدن استفاده می‌شود. کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه عملیات معدنی معمولاً سرمایه بر است لذا نیاز به برنامه ریزی دقیق برای دستیابی به بازده سرمایه گذاری پیش بینی شده (ROI) دارد. علاوه بر این، نرم افزار تحلیلی پیشرفته به ایجاد داشبورد، بودجه بندی هزینه و مشاهده داده‌های زمان واقعی عملکرد دکل و حفاری کمک می‌کند. این در حالی است که پیاده سازی نرم افزار استخراج منجر به تصمیم گیری سریع‌تر در عملیات می‌شود و به کاهش هزینه‌های عملیاتی کمک می‌کند.

همچنین به گفته سازندگان، در این استارت آپ استرالیایی با کمک CorePlan، مدیریت بودجه و هزینه‌ها به دلیل دیجیتالی شدن و یکپارچه سازی داده‌های بلادرنگ آسان‌تر می‌شود. علاوه بر این، CorePlan عملکرد دکل‌های حفاری را ردیابی می‌کند و امکان استقرار اقدامات اصلاحی به موقع را فراهم می‌کند.

در این گزارش که اخیراً سایت تخصصی startus-insights منتشر کرده، Tagvance به عنوان یک استارت آپ برای «ردیابی دارایی در زمان واقعی» معرفی شده است. در واقع با توجه به اینکه صنعت معدن هم نیروی کار و هم سرمایه بر است، استفاده مؤثر از منابع برای بهینه سازی هزینه‌ها و بازگشت سرمایه حیاتی است. این فناوری ادغام اینترنت اشیا (IoT) ردیابی و مکان یابی منابعی مانند کامیون‌ها، ابزارها، ژنراتورها، میکسرها و تریلرها را در زمان واقعی بهبود می بخشد. این امر استارتاپ ها را به سمت توسعه راه حل های مجهز به اینترنت اشیا برای شناسایی و کاهش زمان بیکاری سوق می‌دهد. این راه حل‌ها به اپراتورها در مورد توقف ماشین آلات هشدار می‌دهند و مسئولیت پذیری دارایی‌ها را افزایش می‌دهند.

به عبارت دیگر این استارت آپ سنگاپوری راه‌حل های ردیابی دارایی‌های بلادرنگ را برای مکان یابی دارایی‌ها و پرسنل ارائه می‌دهد. با کمک فناوری بلوتوث کم انرژی (BLE)، این برچسب‌ها سیگنال‌های رادیویی را به آنتن‌های گیرنده مختلفی که به صورت استراتژیک در معادن قرار گرفته‌اند، ارسال و دریافت می‌کنند. در نتیجه، برچسب امکان تجسم دو بعدی یا سه بعدی مکان واقعی تگ را، بسته به جهش سیگنال، فراهم می‌کند.

منبع: بازار

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.