طی ۴ ماه اول امسال تعداد پروانه بهره‌برداری صادر شده برای معادن ۲۲.۵ درصد و اشتغال این بخش ۸ درصد کاهش یافت. در مقابل، هزینه عملیات اکتشاف ذخایر معدنی با رشد ۳۸.۴ درصدی همراه بوده است.


به گزارش معدن مدیا به نقل از فارس، طی 4 ماه اول امسال 286 فقره پروانه اکتشاف معدنی در کشور صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (297 فقره) با افت 3.7 درصدی همراه بوده است.

همچنین در این مدت 143 فقره گواهی کشف ذخایر معدنی توسط وزارت صنعت صادر شده که برابر با تعداد گواهی های صادر شده در 4 ماهه اول سال قبل است. در مورد تعداد پروانه بهره برداری معدنی صادر شده طی 4 ماهه اول امسال نیز باید به رقم 158 فقره اشاره کنیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل 22.5 درصد کاهش داشته است. طی 4 ماهه اول سال 99 معادل 204 فقره پروانه بهره برداری معدنی در کشور صادر شده بود.
در مورد اشتغال پروانه بهره‌برداری صادر شده برای معادن طی 4 ماهه اول امسال نیز باید به کاهش 8 درصدی نسبت به 4 ماهه اول سال قبل اشاره کنیم، به طوری که طی 4 ماهه اول امسال اشتغال پروانه بهره برداری معادن هزار و 553 نفر بوده اما این رقم در 4 ماهه اول سال قبل هزار و 688 نفر بوده است.

در کنار این ارقم باید به رشد 38.4 درصدی هزینه عملیات اکتشاف ذخایر معدنی نیز توجه کنیم. طی 4 ماهه اول امسال هزینه عملیات اکتشاف معدنی 458 میلیارد ریال بوده در حالی که این رقم برای 4 ماهه اول سال قبل 331 میلیارد ریال اعلام شده است.

مطالعه‌ی بیشتر: