رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان شمالی از دلال‌بازی بر سر پروانه‌های اکتشاف با بلوکه ماندن پهنه‌های معدنی در این استان خبر داد.


به گزارش معدن مدیا به نقل از ایسنا ، مهدی سجادی با اشاره به اینکه از لحاظ قانونی خرید و فروش پروانه‌های اکتشاف معدنی مشکلی وجود ندارد، اظهار داشت: از آنجایی که پهنه‌های معدنی جنوب استان مسکوت و بلوکه باقی مانده است و از سوی دیگر، مسائل مربوط به معادن سرب و روی نیز در این منطقه وجود دارد، سبب شده تا پای دلال‌ها در منطقه باز شود.

وی در همین راستا افزود: ورود دلال‌ها در منطقه موجب می‌شود تا معدنکاری واقعی در منطقه حذف شود. همچنین حضور دلال‌ها سبب شده تا پروانه‌های اکتشاف که قیمت چندانی ندارند، با قیمت‌های خیلی بالا و نجومی خرید و فروش شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان شمالی عنوان کرد: خرید و فروش پروانه‌ها به صورت وکالتی سبب می‌شود تا فرد خریدار پیگیری های فراوانی را بعد از آن برای انجام ثبت ذخیره معدن و… انجام دهد.

سجادی با بیان اینکه باید پهنه‌های جنوبی استان تا اواسط تیر ماه سال جاری آزاد می‌شد، تصریح کرد: به علت وجود برخی از مسائل، این اقدام در موعد مقرر انجام نشد و همچنان پهنه‌های معدنی جنوبی استان بلاتکلیف است.

وی با تاکید بر اینکه در این استان کار اکتشاف و معدنکاری تعطیل است، گفت: اگر سرمایه‌گذاری بخواهد در شهرستان‌های گرمه و جاجرم در حوزه معادن سرمایه‌گذاری کند با مشکلات زیادی مواجه می‌شود و کنار آن برای انجام کار باید چندین محدوده را نیز خریداری کند.

رئیس نظام مهندسی معدن خراسان شمالی در پایان خاطرنشان کرد: مساحت این استان ۲۸ هزار کیلومتر است که نیمی از آن در پهنه جنوبی استان قرار دارد که بلوکه شده و نمی‌توان فعالیت‌های معدنکاری در آن انجام داد.