رسانه فناوری های نوین معدن و صنایع معدنی

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اذربایجان شرقی بااشاره به ظرفیت های بالای معدنی استان ، گفت : بیش از 400 معدن فعال و رتبه اول ذخایر معدنی کشور را داریم.


به گزارش معدن مدیا به نقل از شاتا ، مهرانگیز رحمانی ضمن تاکید بر غنای بسیار بالای استان در زمینه معادن ، گفت : آذربایجان شرقی با توجه به مجموعه عوامل زمین شناسی خدادادی دارای ظرفیت های بسیار بالای معدنی استو طبق اعلام وزارت صمت جایگاه نخست ذخایر معدنی را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه از 68 نوع ماده معدنی شناسایی شده در کشور ، 52 نوع ماده معدنی در استان وجود دارد و از این حیث تنوع معدنی قابل توجهی در منطقه داریم ، افزود : معادن فلزی نظیر مس ، طلا ، منگنز و آهن ، معادن غیر فلزی نظیر کائولن و سیلیس و معادن مرتبط با مصالح ساختمانی مانند سنگ گچ ، سنگ لاشه ، سنگهای تزئینی و شن وماسه از جمله مواد معدنی مهم موجود در استان می باشند.

820 معدن شناسایی شده در استان / 40 معدن فلزی شناسایی شده در آذربایجان شرقی

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی ، از وجود 820 معدن شناسایی شده و فعالیت بیش از نصفی از این معادن در استان خبر داد و ادامه داد : 40 معدن فلزی شناسایی شده در استان داریم که از این تعداد برای 33 معدن پروانه بهره برداری و برای 7 معدن گواهی کشف صادر شده است.

وی تصریح کرد : به موازات این 40 معدن فلزی ، حدود 80 پروانه اکتشاف معادن فلزی نیز به بخش خصوصی واگذار شده که در نهایت با پیشرفت روند کار منتهی به پروانه بهره برداری خواهد شد.

مهرانگیز رحمانی ، معادن ، منابع طبیعی و محیط زیست را دارای اهمیت بسیار بالا و جزو انفال برشمرد و گفت : طبق ماده 24 قانون معدن تکالیف هر دستگاه مشخص شده و طبیعتا ایجاد تعادل بین بخش ها در حل و فصل مشکلات و مسائل حوزه معادن و صنایع معدنی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی با بیان اینکه رویکرد مدیریتی جدید استان در جهت حل مشکلات حوزه معادن است ، افزود : سازمان صمت استان متولی اخذ حقوق دولتی معادن و واریز به خزانه کشور بوده و سایر دستگاههای استانی مطابق با تکالیف پیش بینی شده در خصوص جذب اعتبارات برای توسعه همه جانبه استان برنامه ریزی می کنند.