با توجه به بررسی های انجام شده، قیمت سنگ آهن چین در میان افزایش خرید فولادسازان اندکی افزایش یافت و به مرز ۱۰۶ دلار در هر تن رسید.


داده های منتشر شده توسط Nasdaq در روز جمعه (۱۹ می) نشان می دهد معاملات آتی سنگ آهن مربوط به ماه سپتامبر که بیشترین معامله در بورس کالای دالیان را داشت، در هفته ۱۲ تا ۱۹ می ۲۰۲۳ به ۷۳۶ یوان در هر تن رسید که معادل ۱۰۶.۴۸ دلار در هر تن می باشد. این در حالی است که قیمت سنگ آهن در بورس کالای دالیان در هفته منتهی به روز جمعه (۱۹ می) نسبت به هفته قبل ۵.۶ درصد افزایش یافته است. بررسی ها نشان می دهد که افزایش فعلی قیمت کالاها تنها یک بازگشت فنی پس از کاهش طولانی مدت مربوط است.
فعالان بازار گزارش دادند معاملات آتی سنگ آهن مربوط به ماه می در بورس سنگاپور در روز جمعه (۱۹ می) در محدوده 105.65 دلار در هر تن شنیده شد. این در حالی است که قیمت سنگ آهن در بورس سنگاپور نسبت به قیمت شنیده شده در ۱۲ می حدود ۶.۹ درصد افزایش یافته است.
به نقل از چندین منبع خبری، در میان بهبود تقاضای آشکار برای فولاد، قیمت سنگ آهن برای اولین بار در سه هفته گذشته افزایش یافت. بررسی ها نشان می دهد با توجه به وعده دولت چین برای اجرای تعدادی از اقدامات برای تحریک اقتصاد، جو بازار سنگ آهن چین بهبود یافت.
بر اساس داده های Mysteel، تقاضای ظاهری برای میلگرد فولادی، کلاف میلگرد، کویل فولادی و همچنین ورق فولادی در هفته هفته ۱۲ تا ۱۹ می به ۱۰.۰۸ میلیون تن رسید. این در حالی است که میزان تقاضای ظاهری برای محصولات ذکر شده در هفته منتهی به روز جمعه ۱۹ می حدود ۹ درصد نسبت به هفته قبل افزایش داشت است.
در این میان تحلیل گران بازار در روز جمعه (۱۹ می) اعلام کردند بهبود قیمت سنگ آهن تا حدی به دلیل انتظارات بازار است که دولت چین به زودی برخی از سیاست های محرک را پس از نتایج اقتصادی ضعیف تر از حد انتظار اجرا خواهد کرد.
آقای چن پنگ، تحلیلگر Sinosteel Futures، اظهار کرد: پس از اینکه دولت چین اعلام کرد به زودی برخی از سیاست های محرک را اجرا خواهد کرد، انتظار پیشرفت در بازار سنگ آهن را داشتیم. با این حال، ما هنوز هیچ پیشرفت قابل توجهی در اصول اولیه در صنعت مشاهده نکرده ایم.
به نقل از برخی تاجران، بانک مرکزی چین اعلام کرد که نقدینگی کافی را حفظ خواهد کرد و نرخ های بهره در سطوح معقولی که از تقاضای داخلی حمایت می کند، تعدیل خواهد شد.
همچنین معامله گران در روز جمعه (۱۹ می) گزارش دادند قیمت ها نیز با از سرگیری فعالیت برخی از تاسیسات فولادی پس از تعطیلی برای تعمیر و نگهداری حمایت شد. باید توجه داشت که شرکت‌ ها شروع به افزایش تولید فولاد کردند، زیرا حاشیه سود در میان هزینه‌ های کمتر مواد خام بهبود یافت. با این حال، برخی فعالان بازار معتقدند که عرضه در بازار در حال حاضر به اندازه کافی بالا است و افزایش ظرفیت تنها بر قیمت محصولات تمام شده فولادی فشار وارد می کند.
به نقل از چندین منبع خبری، تحلیل گران بازار در مورد بهبود قیمت مواد خام در هفته های آینده تردید دارند. زیرا بازار به زودی به فصل تابستان می رسد و این فصل زمان سنتی کاهش تقاضا برای مواد خام در چین می باشد.
آقای چن پنگ، تحلیلگر Sinosteel Futures، گفت: ما معتقدیم که افزایش قیمت سنگ آهن در هفته گذشته فقط یک جهش فنی قیمت است و بنابراین کوتاه مدت خواهد بود.
فعالان بازار در روز جمعه (۱۹ می) گزارش دادند در پایان هفته گذشته، قیمت سنگ آهن شروع به کاهش کرد و از بالاترین سطح هفتگی خود افت کرد. باید توجه داشت که عدم اطمینان در بازار املاک و مستغلات به دلیل ادامه کاهش تعداد پروژه های ساخت و ساز جدید و کاهش رشد قیمت مسکن جدید، جو مثبت بازار را تحت تاثیر قرار داده است.
استخراج سنگ آهن در چین در آوریل ۲۰۲۳ به ۷۵.۱ میلیون تن رسید. این در حالی است که میزان استخراج سنگ آهن چین در آوریل ۲۰۲۳ با ۵ درصد کاهش نسبت به آوریل ۲۰۲۲ همراه بوده است. بررسی ها نشان می دهد شاخص تولید سنگ آهن چین برای ژانویه تا آوریل ۲۰۲۳ به ۳۱۴.۳۸ میلیون تن رسید که با کاهش ۸ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۲ همراه بوده است.
همچنین معامله گران در روز جمعه (۱۹ می) گزارش دادند میزان واردات سنگ آهن به چین در ژانویه تا آوریل ۲۰۲۳ به ۳۸۵ میلیون تن رسید. این در حالی است که میزان واردات سنگ آهن به چین در ژانویه تا آوریل ۲۰۲۳ حدود ۱۰.۶ درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل افزایش یافت.
به نقل از چندین منبع خبری، چین در ماه آوریل ۱۰۰.۲۳ میلیون تن سنگ آهن وارد کرد که نسبت به مارس ۲۰۲۳ حدود ۹.۸ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که میزان واردات سنگ آهن به چین در آوریل ۲۰۲۳ حدود ۵.۱ درصد نسبت به آوریل ۲۰۲۲ افزایش یافته است.

منبع: آرتان پرس