جستجو

شرکت «Atlas Lithium» که مقر آن در ایالات متحده آمریکا است، در روز دوشنبه ۱۷ ژوئن ۲۰۲۴ اعلام کرد که قصد دارد سرمایه‌گذاری در استخراج سنگ سخت لیتیوم در پروژه «Neves» تحت مدیریت خود در برزیل را پس از دریافت مجوزهای اکتشاف جدید در راستای افزایش تولید هدف‌گذاری شده در سه ماهه چهارم سال جاری میلادی افزایش دهد.


صدور مجوز نهایی زیست‌محیطی به منظور آغاز فرایند تولید در پروژه «Neves» در مراحل پایانی خود قرار دارد. اگرچه تاریخ احتمالی شروع فرایند رسمی تولید در پروژه مذکور سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۴ اعلام شده اما با این حال ممکن است این تاریخ به آغاز سال ۲۰۲۵ موکول شود.

شرکت نامبرده در روز دوشنبه ۱۷ ژوئن ۲۰۲۴ اعلام کرد که به زودی نتایج گزارش مطالعات امکان‌سنجی قطعی خود برای فاز جدید پروژه «Neves» قبل از آغاز سه ماهه چهارم سال جاری میلادی را منتشر خواهد کرد. علاوه‌براین، انتظار می‌رود که نتایج گزارش مربوط به برآورد حجم ذخایر معدنی به‌روزرسانی شده از سوی شرکت «Atlas Lithium» منتشر شود.

با سرمایه‌گذاری‌های جدید اختصاص یافته، محدوه استخراج و تحت مدیریت شرکت «Atlas Lithium» از منطقه «Jequitinhonha Valley» تا نزدیکی منطقه «Lithium Valley» امتداد پیدا خواهد کرد. شرکت «Atlas Lithium» اعلام کرد که با توجه به افزایش محدوده استخراج، اکنون این شرکت بزرگ‌ترین محدوده‌ با وسعت ۵۳ هزار و ۹۴۲ هکتار ذخایر لیتیوم برزیل در جنوب شرقی ایالت میناس گرایس را تحت مدیریت خود دارد.

علاوه بر پروژه «Neves» که به زودی فرایند تولید در آن آغاز می‌شود، این شرکت در نظر دارد تمرکز خود بر فرایند تولید در پروژه «Coronel Murta» در ۵۰ کیلومتری شمال غربی ایالت میناس گرایس و پروژه «Valadares» در ۳۰۰ کیلومتری جنوب این ایالت در نزدیکی شهر «Governador Valadares» را افزایش دهد.

لازم به ذکر است که شهر «Governador Valadares» در منطقه «Rio Doce Valley» در ایالت میناس گرایس واقع شده است. منطقه ذخایر غنی از سنگ پگماتیت، یکی از پروژه‌هایی است که در نزدیکی پروژه «Valadares» تحت مدیریت شرکت «Atlas Lithium» قرار دارد و بخشی از آن به معدن‌کاری دستی سنگ کریستال اسپودومن با گرید ۳٫۲۳ درصد اختصاص داده شده است.

جیمز ابسون، مدیر ارشد بخش زمین‌شناسی شرکت «Atlas Lithium» اظهار داشت: با توجه با صدور مجوز فعالیت در پروژه «Valadares» در حومه شهر «Governador Valadares»، میزان تولید اسپودومن این شرکت از معادن تحت مدیریت خود افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه پروژه «Valadares» و مناطق اطراف آن غنی از ذخایر سنگ پگماتیت هستند، افزود: اسپودومن، لپیدولیت و کانی آمبلی‌گونیت از جمله مواد معدنی هستند که به وجود آن‌ها در طی مطالعات امکان‌سنجی انجام شده در پروژه «Valadares» اشاره شده است. همچنین گزارش‌هایی مبنی بر وجود ذخایر کلمبیت-تانتالیت در پروژه مذکور ارائه شده است.

به نظر می‌رسد که بخشی از ذخایر اسپودومن پروژه «Neves» در طی ثبت قرارداد میان شرکت «Atlas Lithium» با شرکت‌های «Chengxin Lithium Group» و «Yahua Industrial Group» پیش فروش شده باشد. میزان تولید سالانه کنسانتره اسپودومن در پروژه «Neves» به میزان ۱۵۰ هزار تن پیش‌بینی شده که در فاز ۲ آن احتمالا دو برابر افزایش خواهد یافت.

گفتنی است قیمت اسپودومن در ماه می پس از ثبت یک بازیابی جزئی در ابتدای سال ۲۰۲۴ و در بحبوحه افزایش پیشنهادات قیمتی به مصرف‌کنندگان همراه با کاهش حجم تقاضا برای لیتیوم تحت فشار قرار گرفته است.

بر اساس ارزیابی روزانه موسسه «Fastmarkets»، قیمت اسپودومن با محتوای حداقل ۶ درصد اکسید لیتیوم، با شرط تحویل محموله در بنادر چین و تقبل هزینه ارسال توسط خریدار (cif) جهت عرضه در بازار فیزیکی، حدود یک هزار و ۷۵ تا یک هزار و ۱۲۵ دلار در هر تن در روز سه‌شنبه ۱۸ ژوئن ۲۰۲۴ اعلام شد که نسبت به قیمت یک هزار و ۸۰ تا یک هزار و ۱۳۵ دلار در هر تن گزارش شده در تاریخ دوشنبه ۱۷ ژوئن سال جاری میلادی، حدود پنج تا ۱۰ دلار در هر تن و در مقایسه با قیمت یک هزار و ۱۰۰ تا یک هزار و ۱۷۵ دلار در هر تن تعیین شده در روز ۱۰ ژوئن سال مذکور، حدود ۲۵ تا ۵۰ دلار کاهش در هر تن را تجربه کرد.

طبق آخرین ارزیابی‌های انجام شده، قیمت اسپودومن حدود ۲۲۵ تا ۲۷۵ دلار در هر تن نسبت به پایین‌ترین رقم ثبت شده یعنی ۸۰۰ تا ۹۰۰ دلار در هر تن در بازه زمانی ۲۴ ژانویه تا ۲۳ فوریه سال ۲۰۲۴ افزایش داشته است.

نیک رولی، معاون بخش توسعه شرکت «Atlas Lithium» در بیانیه‌ای مطبوعاتی عنوان کرد که تلاش‌ این شرکت برای تبدیل شدن به یک تولیدکننده کنسانتره لیتیوم در کوتاه‌مدت همچنان با قدرت ادامه دارد.

به گفته وی، در حال حاضر برزیل یکی از تولیدکنندگان مهم اسپودومن در جهان به شمار می‌رود و شرکت‌های «Companhia Brasileira de Lítio» و «AMG Brasil» سال‌هاست در این زمینه فعالیت می‌کنند. شرکت «Sigma Lithium» از جمله یکی دیگر از تولیدکنندگان بزرگ اسپودومن در کشور برزیل محسوب می‌شود.

همچنین شرکت «Latin Resources» و «Lithium Ionic» از جمله شرکت‌هایی هستند که انتظار می‌رود در چند سال آینده فرایند تولید اسپودومن را آغاز کنند. بر همین اساس جایگاه برزیل در تولید این ماده معدنی به شدت در جهان تقویت خواهد شد.

بر اساس ارزیابی صورت گرفته از سوی تیم تحقیقاتی موسسه «Fastmarkets»، میزان تولید کربنات لیتیوم معادل (LCE) برزیل تا سال ۲۰۳۴، سالانه حدود ۷۶ هزار تن پیش‌بینی شد که نسبت به رقم ۴۵ هزار و ۵۵۰ تن تخمین زده شده برای سال ۲۰۲۴ بیشتر است.

طبق پیش‌بینی بلندمدت ارائه شده از سوی تیم تحقیقاتی موسسه «Fastmarkets»، قیمت اسپودومن در محدوده قیمتی یک هزار و ۱۰۰ دلار در هر تن نوسان داشته است اما در سال‌های آینده با روند افزایشی همراه خواهد شد. بر اساس پیش‌بینی انجام شده، قیمت‌ اسپودومن در سال ۲۰۳۰، به طور متوسط به محدوده قیمتی دو هزار و ۳۰۰ دلار می‌رسد و حاشیه سود مناسبی از تولید اسپودومن برای شرکت‌های فعال در این زمینه حاصل خواهد شد.

منبع: فلزات آنلاین

لازم به ذکر است مسئولیت حقوقی تمامی محتواهای تولیدی این وبسایت تحت عنوان «اختصاصی معدن‌مدیا» و در این دسته‌بندی، به عهده رسانه «نوآوران معدن» با شناسه مجوز 88190 می‌باشد؛ سایر محتواهای درج‌شده بازنشر و با ذکر منبع است.